Nawiewniki

Nawiewnik jest prostym elementem montowanym w oknie lub w ścianie, dzięki któremu nawet przy szczelnie zamkniętych oknach uzyskamy odpowiedni nawiew świeżego powietrza do mieszkania.

Nawiewnik składa się z dwóch części: zewnętrznej - okapu, który chroni przed deszczem i owadami oraz wewnętrznej, która odpowiada za sterowanie ilością nawiewanego powietrza. Nawiewnik montowany jest w oknach PCV i drewnianych: w skrzydle i ramie okna. 

Skutkiem ograniczenia wymiany powietrza w pomieszczeniu jest zwiększona kondensacja pary wodnej. Jest ona odpowiedzialna za zawilgocenie ścian i pojawiający się grzyb. Pierwszą widoczną oznaką złej wentylacji są zaparowane szyby.

 

Nawiewniki higrosterowane zwiększają lub zmniejszają dopływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności. Czujnikiem sterującym jest wiązka taśm wykonanych z nylonu. W zależności od tego, jak będzie się zmieniało użytkowanie pomieszczenia, nawiewniki dostosowują swoje otwarcie. Taki nawiewnik po zamontowaniu nie wymaga żadnych ingerencji w jego działanie.